Напиток кој ги неутрализира киселините во желудникот

Честото создавање на гасови и непријатното чувство на подуеност во стомакот може да ги решите на многу едноставен начин.

Лекот е во умерената мешавина на сода бикарбона и млака вода.

Овој природен лек делува исклучително брзо и ја намалува количината на желудочни киселини во дигестивниот тракт чиј вишок е тесно поврзан со појавата на прекумерна количина на гасови.

Растворете една кафена лажичка сода бикарбона во 250 милилитри млака вода, добро промешајте и испијте ја течноста одеднаш.

Веднаш ќе ги почувствувате алкалните дејства на содата кои значително ќе ви го олеснат овој непријатен проблем.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk