Направете лековита маст од билката чувар куќа и решете ги проблемите со кожата

Лековитата маст од билката чувар куќа е најефикасниот лек против изгореници, загноени рани и рани кои долго време не зараснуваат.
Потребни состојки:

– една полна рака ситно исецкани листови од билката чувар куќа
– 200 грама свинска маст

Маста добро исперете ја во пет води. Во сад на оган промешајте ги состојките и на ниска темература оставете ја маста да се растопи. Потоа садот тргнете го од оган и оставете го да отстои еден ден.

Наредниот ден маста во садот повторно загрејте ја и откако ќе стане течна процедете ја. Чувајте ја во тегличка на ладно место.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk