Научниците докажаа-стресот навистина дебелее

Научниците велат дека стресот навистина дебелее-но ова правило важи само кај жените, но не и кај мажите. 

Кај жените стресот игра важна улога во зголемувањето на ризикот за појава на гојазност.

Според Универзитетот Мичиген, стесот може да предизвика зголемување на телесната тежина кај жените особено доколку жената била подложна на поголеми стресни трауми пред нејзината шеснаесетта година.

Според ова истражување 70% од жените кои страдаат од депресија имаат вишок на килограми.

Потврдено е дека жените се склони кон тоа да внесуваат поголема количина храна откако биле изложени на некоја стресна ситуација, за разлика од мажите кои најчесто после изложувањето на стрес се повлекле во себе или се свртеле кон алкохолот.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk