Најздравиот десерт содржи само две состојки и се нарекува пастели

Познат уште во дамнешното минато, овој десерт е одличен извор на енергија и антиоксиданси во чиј вкус сигурно ќе уживате.

Потребни состојки:

  • 300 грама  тахини

( тахини е паста од мелен сусам )

  • 300 грама багремов мед

Начин на подготовка:

Добро промешајте ги состојките и потоа направете топчиња или одберете некоја друга форма со големина по ваша желба. Ставете ги во фрижидер за малку да се стегнат.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk