Негувајте ја косата со природни регенератори

Во летните денови регенераторите ја штитат косата од штетните надворешни влијанија, затоа најдобро е да користите природни регенератори кои можете да ги направите сами.

Авокадо – можете да го измешате со маслиново масло и да доадете неколку капки етерично масло од лаванда или рузмарин. Нанесете ја косата и оставете да стои 10 минути, а потоа измијте ја со млака вода.

Јајца – изматете ги белките на од јајцата и ставете една лажица маслиново масло. Додаете малку вода и смесата вмасирајте ја на главата, а потоа измијте ја со млака вода.

Зелен чај – во зовриена вода ставете неколку филтри зелен чај, оставете да се олади добро. Измијте ја косата со чајот и оставете да стои така 3 минути, а потоа исплакнете ја со ладна вода.

Мед – измешајте мед и вода, нанесете го на косата, а потоа добро измијте ја со топла вода. Исто така можете да измешате банана и мед да ја нанесете смесата на мокра коса и да оставите да стои 30 минути, а потоа добро да ја исплакнете со млака вода.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk