Неколку јатки ореви за мирен сон

Ако несоницата е нешто со што често се сретнувате, тогаш можеби е време да ги промените вашите прехрамбени навики.

Нутриционистите нудат цела плеада на хранливи намирници кои помагаат во случај на несоница.
На прво место на тој список се оревите.

Оревите се одличен извор на триптофан, аминокиселина која го подобрува спиењето и гарантира квалитетен сон.

Триптофанот се претвора во серотонин кој го поттикнува спиењето.

Затоа пред легнување слободно грицнете неколку ореви и подгответе се за пријаен сон.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk