Не го чувајте лебот во ладилникот

Фрижидерот е  чувар на хранливите намирници што ги имаме во домаќинството, но понекогаш тој може лошо да делува врз нив и нивниот квалитет.

Иако неговата корисност е неспорна, сепак една од намирниците на која не и е местото таму е лебот.

Процесот на расипување на лебот се успорува доколку лебот го ставиме во замрзнувач, а веднаш по одмрзнувањето треба да се искористи во што е можно побрз рок. Доколку лебот го ставаме во фрижидер на тој начин ќе го забрзаме процесот на расипување.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk