Не терајте ги децата да изедат се` од чинијата

Едно истражување кое вклучува податоци од околу 2.200 адолесценти и 3.500 родители, покажало дека татковците се посклони кон поттикнување на децата да изедат сè од чинијата. Исто така притисокот е поголем врз момчињата во тинејџерските години отколку врз девојчињата.

Некои стручњаци веруваат дека опасноста од детската гојазност се влошува ако родителите не се во можност да оценат дали нивните деца се со здрава тежина или не.

Ова истражување е извршено паралелно со друга студија што укажува дека клучот е во избегнување на прејадување и во мали оброци.

Истражувачите го набљудувале однесувањето на витките и на дебелите лица на забавите со шведска маса и забележале дека витките лица биле седумпати посклони да земаат помали чинии, бидејќи прво проучувале што има понудено, а потоа го избирале својот оброк.

Слабите луѓе повеќе набљудуваат кои намирници се достапни и врз основа на тоа го избираат оброкот, а дебелите лица почесто земаат сè што им е при рака.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk