Овошна кашичка од јаболка и тиквичка

Објавено на: Jan 02, 2017 од Мама Ане

Вкусно овошно пире кое содржи витамин А, магнезиум и потасиум.

Состојки:

  • 2 јаболка
  • 1 тиква

Ставете 2.5 центиметри вода да се вари. Расечете ги јаболките, но оставете им ги лушпите. Расечете ја тиквата на 2-5 сантиметри големи парчиња. Ставете ги парчињата јаболка и парчињата тиква во ѓезвето со вода и варете ги додека не мекнат.

Оставете ги да се оладат. Излупете ги јаболката и ставете ги во блендер. Додадете ја водата во која се вареле за пирето да биде потечно, па сервирајте.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…