Околината влијае врз интелигенцијата на децата

Интелигенцијата доаѓа со раѓањето, но таа со годините може да се зголеми или намали зависно од околината и начинот на живот. Но, клетките на човековиот мозок почнуваат да умираат кога ќе наполниме 20 години и тоа не само оние кои бурно живеат, туку на сите.

Станува збор за природен процес на стареење кој не влијае на коефициентот на интелигенција туку на состојбата на неврони.

Научниците од Универзитетот во Калифорнија истражувале на колку години сме најпаметни и утврдиле дека врвот е на 39 години.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk