Оризова кашичка со праска

Идеално освежителен вкус за бебиња постари од шест месеци.
Потребни состојки:

1 поголема праска
50 г мелен ориз
1 лажица кафен шеќер ( по желба )

Начин на подготовка:

Праската излупете ја, извадете ја семката, па исечкајте ја на помали парчиња.

Во излупената и исцедена праска додајте ја лажицата кафен шеќер, измиксирајте се во блендер.

Во друг сад сварете го мелениот ориз.

Потоа додајте ја измиксиранта праска и добро промешајте.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk