Ослабете за 21 ден

Потребни состојки:​

400 г ѓумбир

1 лимон

3-4 супени лажици природен мед

Подготовка:

Коренот од ѓумбир, добро измијте го, и нежно излупете го со помош на лажичка.

Лимонот измијте го, третирајте го сода бикарбона за да се исчисти кората, па исечете го на парчиња.

​Сите состојки ставете ги во блендер и миксајте додека да добиете еднолична смеса.​

Употреба:

​По една чајна лажичка, 2-3 пати дневно, 30 минути пред јадење.

Се препорачува да пиете најмалку 2 литри вода во текот на денот.

Сирупот од ѓумбир има антибактериско и антивирусно дејство, ефикасен е против воспаленија, добар антиоксидант, добар лек за болки во зглобовите, мускулите, менструални мигрени и главоболки, добар е во борбата против рак, дијабетес, бактериски и габични инфекции и замастен црн дроб; го забрзува метаболизмот и поттикнува елиминација на вишокот килограми.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk