Осмомесечно бебе и исхрана

Објавено на: Jan 02, 2017 од Мама Силвана

Најголем дел од бебињата во осмиот месец имаат по некој заб, што е знак дека можете да им давате поцврста храна.

Ниту едно млеко, ниту мајчиното ниту адаптирано не е доволно  за да ги задоволи сите нутритивни потреби па затоа се даваат житарки, зеленчук, овошје месо и жолчка.

Се уште не се дава свинско месо и риба, останатите врсти можат. Месото треба ситно да биде исечкано и измешно во каша од зеленчук.

Во осмиот месец од зеленчук може да се јаде компири, морков, карфиол, зелка, пркоељ, брокула, грашок, боранија, спанаќ.

Од овошје најбезбедни се јаболка, сливи, круши.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…