Пет најголеми митови за метаболизмот

Објавено на: Dec 23, 2016 од Мама Силвана

Стареење, дебелина, вежбање погледнете што се влијае на вашиот метаболизам и како може да го одржите на завидно ниво.

Aко мислите дека знаете се за метаболизмот на телото, грешите. Еве ги најчестите митови:

Метаболизмот неминовно успорува со текот на годините

Постојат одредени последици од стареењето против кои не можете ништо да преземете. Но ако редовно вежбате и ги одржувате килограмите под контрола, метаболизмот може да се мери со просечен 20 годишен човек па дури и ако влезете во петтата и шестата деценија.

Сите видови на редовно вежбање може да одржуваат нормален метаболизам

За здрав метаболизам, мускулната маса е нужност. Трчање, возење на велосипед, пешачење во голема мерка влијаат врз одржување на нормален метаболиzам, но најголемо влијание има зголемување на физiчката сила. Мускулите го согоруваат шеќерот, го одржуваат нивото под контрола и спречуваат појава на болести како дијабетес.

Послабите имаат побрз метаболизам

Тежината не ја одредува брзината на метаболизмот, не него влијае само количината на мускулите. Ако сте слаби и сте со мала мускулна маса, големи се шансите метаболизмот да е спор.

Дебелите луѓе немаат голема мускулна маса

Грешка! Луѓето со поголема тежина, ги развиваат своите мускули, иако тоа не се гледа под салото. При слабеење, дебелите луѓе губат и добар дел од мускулната маса, што влијае врз успорување на метаболизмот, правејќи го одржувањето на новата тежина уште потешко.

Физичката активност согорува најмногу калории

Уште една широко-распространета заблуда. Најголем број на калории во текот на денот се потрошени на основни животни процеси дишење, варење, работа на органите. Од друга страна, со вежбањето сме во можност да контролираме колку калории сакаме да согориме.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…

 • Намалете со јадење месо

  Намалете со јадење месо

  Дали сте слушнале за терминот „ посен понеделник“ (meatless Monday) ? Тоа е името на меѓународната кампања која ги поттикнува луѓето да го прескокнат месото …
 • Пијте по 8 чаши вода дневно

  Пијте по 8 чаши вода дневно

  На нашиот организам потребна му е доволна количина на вода за да може да функционира нормално, а дехидрацијата е една од најчестите појави меѓу луѓето …
 • Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Ова е еден од најздравите и вкусни појадоци бидејќи содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, косата, го нормализираат метаболизмот и го …
 • Тоник за лице од краставица

  Тоник за лице од краставица

  Ништо чудно што се работи за хидратантен препарат кога ќе се земе во предвид дека краставицата е составена од 92% вода.
 • Прва помош при воспалени мускули

  Прва помош при воспалени мускули

  Имавте напорен тренинг, и потоа два дена не можевте да се поместите од креветот?
 • Практикувајте кригла пиво дневно

  Практикувајте кригла пиво дневно

  Луѓето кои прекумерно пијат алкохолни пијалоци, на примет околу половина литар пиво дневно, ги наалуваат своите шанси за тешките срцеви заболувања, затоа што од нив …
 • Вежбајте ја вашата меморија

  Вежбајте ја вашата меморија

  За да ви остане мозокот во права состојба, активен и здрав, потребно е секојдневно да го вежбате. За подобра меморија потребно е да правите неколку …
 • Наште црева содржат отрови

  Наште црева содржат отрови

  За лекување од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузта, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот низ нашите црева …
 • Зошто ви е потребен свеж воздух

  Зошто ви е потребен свеж воздух

  Неодамнешни студии кои доаѓаат од Далечниот исток покажуваат колку свежиот воздух е навистина здрав и колку неговото влијание врз здравјето на човекот се разлика од …
 • Внимателно бирајте што јадете навечер

  Внимателно бирајте што јадете навечер

  Познато е дека храната пред спиење не е пожелна доколку сакате да ја задржите тенката линија, но некои личности едноставно не можат да одолеат на …