Плачот на бебето е неговиот глас

Плачот на бебето е неговиот глас, начинот на кој што тоа комуницира со луѓето од околината.

Преку плачењето бебето ги искажува своите потреби за храна, за одмор или мноштво дурги чувства.

Понекогаш, кога родителите не гледаат друга реална причина за плач, нападите на плачење кај бебињата ги поврзуваат со појава на стомачните грчеви.

Пред се обидетете се да го смирите неговиот плач, пејте му, зборувајте му, нишкајте го во правец напред – наназад, припремете топла купка и сл.

Доколку бебето не се смирува секако посетете го неговиот педијатар.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk