Победете го колитисот со помош на оваа билна мешавина

Колитисот може да биде инфективен,исхемиски или улцерозен, односно акутен и хроничен.

Иако симптомите на колитисот варираат од личност до личност, во зависност од причинителот, најчесто се присутни два основни симптоми: пролив и болки во стомакот.

Бидејќи основата на заболувањето е воспалителниот процес, за лекувањето на колитисот се предлагаат чаеви кои се составени од внимателно избрани билни мешавини кои делуваат смирувачки, противвоспалително и го запираат упорниот пролив.

На тој список се наоѓаат билките: невен, камилица, кантарион, ајдучка трева, коприва, боровница, лист од капина, мајчина душица и анасон.

Според искуствата на заболените луѓе, досега најголемо позитивно делување е забележано кај чајот составен од следнава билна мешавина:

– 10 грама суви плодови од боровница
– една лажица суви цветови од камилица
– една лажица суви цветови од невен

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk