Победете го првутот со помош на природни состојки

Ако имате првут ви откриваме три природни состојки со кои ефикасно ќе го отстраните овој проблем.

Маслиново масло

Најмалку два пати во неделата измасирајте ја главата со маслиново масло. После масажата коста замотајте ја со пластична кеса или пешкир, оставете маслиновото масло да делува саат време. Косата измијте ја на вообичаениот начин.

Јаболков оцет

После миењето на косата и нанесувањето на регенераторот, косата измијте ја со вода во која сте додале мало количество на јаболков оцет. Бидејки оцетот е богат со калиум, помага да се отстранат изумрените клетки од кожата.

Алое вера

Позната по своето антибактериско својство, алое верата е одлична за лечење на првутот. Нанесете гел алое вера на коренот од кожата и оставете да делува 40 минути. Косата измијте ја на вообичаениот начин.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk