Повеќе путер за чисти заби

Внесувањето на важните витамини во исхраната може да донесат многу бенефити за вашето орално здравје. Самата паста за заби не е доволна, вели стоматологот Стивен Лин од Австралија.

Според доктор Лин, најважни за здравјето на забите се витамините А, К2, D и Е, но голем дел од луѓето не ги конзумираат во доволно големи количини.

„Кога не внесувате доволно витамин А вашите жлезди не си ја извршуваат правилно работата и може да предизвикаат појавување на точки на површината на забите. Витаминот D е клучен за силни и здрави заби, и тој поттикнува регенерација на забните ќелии“, вели доктор Лин.

Витаминот К2 помага правилно да се распореди калциумот во телото, додека витаминот Е е антиоксиданс кој ги држи под контрола бактериите во устата.

Витаминот А се внесува преку млечни производи, јајца, морков и жолт зеленчук, витаминот К2 се наоѓа во путер, јајца, салама и лесни сирења, витамин Е има во брокула и спанаќ, додека витамин D има во печурки и полномасни сирења.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk