Подгответе здрави и вкусни ќофтиња од јаболка

Објавено на: Jan 09, 2017 од Мама Ане

Највкусниот десерт во кој што ќе уживаат сите членови на семејството.

Потребни состојки:
450 гр цврсти јаболка, изрендани
1 лажица сок од лимон
6 лажици сенаменско брашно
1 лажица шеќер
¼ лажичка цимет
1 лажичка пециво
2 јајца
путер
павлака или крем

 

Начин на подготовка:
1. Исцедете ги јаболката откако ќе ги изрендате. Потоа измешајте ги со сокот од лимон.

2. Измешајте ги брашното, шеќерот, циметот и пецивото со јаболкaтa.

3. Загрејте го путерот во тава, направете ќофтиња од јаболките и испржете ги, 3-5 минути.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…