Помогнете му на детето да избере чаша вода наместо засладен сок

Уште од најрана возраст родителите треба да создадат навика кај детето водата да е омилениот напиток.

Првиот чекор е  често нудење на храна богата со течности како што супите, овошјето и зеленчукот или млекото.

Не нудте на детето слатки напитоци и индустриски преработени сокови кои содржат голема количина на шеќери и сорбитол бидејќи лесно се постигнува ефект на лажно гаснење на жедта.

Често нудете му вода на вашето дете ( во просек на секои два часа додека е будно ), особено кога деновите се топли.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk