Помогнете му на детето да стекне добри навики во исхраната

Здравата исхрана игра важна улога во правилниот развој на детето, овозможувајќи му ги на организмот сите потребни хранливи состојки, витамини и минерали кои му се потребни.

Родителите треба особено внимание да обрнат во процесот на создавање на добри навики во исхраната кај детето.

Во тој контекст:

  • планирајте ги детските оброци и доколку има потреба консултирајте се со нутриционист и педијатар
  • наместо сок и слатки напитоци, на детето нудете му вода
  • ограничете го внесот на овошните сокови, слатките и индустриските грисини
  • на детето нудете му здрава храна и меѓу оброци кои содржат многу овошје и зеленчук, млеко и млечни производи, житарки и сл.

 

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk