По колку вода дневно е потребно да се пие

Иако повеќето луѓе повеќе внимание ѝ придаваат на храната која ја внесуваме во организмот, отколку на напитоците, многу е важно да се создадат прехранбени навики кога станува збор за внесување на течности во организмот.

Сите тежнеат кон создавање здрави навики и здрава исхрана, но тешко е наеднаш да се изменат сите лоши навики кои досега ги практикувавме.

Кога станува збор за внесување на течностите во организмот, утврдено е дека мажите треба да пијат 3 литри вода дневно, додека за жени таа бројка се движи околу 2,2 литри.

Но постојат и други, повкусни начини, со чија помош можете да обезбедите хидратација на својот организам.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk