По прележана инфекција детето не треба да оди во градинка една недела

Објавено на: Dec 14, 2016 од Мама Кате

Детето не треба да посетува градинка или училиште по прележана инфекција, која не е тешка и комплицирана, најмалку една недела, а ако болеста е комплицирана и потешка, најмалку две недели. Тоа е многу важно за да му се овозможи на детскиот организам потполно да заздрави пред да биде изложен на ризик од нова инфекција, како и да се заштитат и другите деца кои се здрави и кои ќе дојдат во контакт со него. Ако детето пречесто се разболува, добива температура и има знаци за респираторна инфекција штом повторно се врати во градинка, по пауза од претходна инфекција, детето треба да отсуствува и подолго време


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…