Правила при посета на бебе

Сите знаеме дека првата посета на бебето е чувствително подрачје. Ненајавени гости кои очекуваат новопечената мајка да ги забавува, гости кои не си ги мијат рацете и оние кои не знаат да си одат дома…

Како да станете пожелен и добредојден гостин кој неа да го критикуваат зад грб и за кој нема да се надеваат дека нема да дојде додека не тргне бебето на факултет? Со овие четири техники кои треба да ги примените при посетата, сите воодушевено е ве дочекаат:

Понесете си храна

Замислете колку прекрасно изненадување за тазе родителите. Особено кога веројатно немаат време да ви подготват некоја гозба, а можеби и се оптоваруваат дали ќе можат доволно добро да ве пречекаат. Изненадете ги со тоа што ќе им донесете подготвена храна, кафе, колачи од слаткарница и уживајте заедно во вкусниот ручек.

Не оставајте неред

Нема подобар гостин од оној посе кој не треба да се чисти два саати. Потрудете се откако е си одите ништо да не сведочи за вашата посета. Остатоците од храна, хартиените чиниии, чаши и останатиот прибор што сте го донеле, земете ги со вас и фрлете ги во кантата за отпадоци. Ако сте донеле некој подарок, фрллете ја и неговата амбалажа.

Не ја заборавајте мајката

Секако дека бебето е во центарот на вниманието и во ти моменти мајката паѓа во втор план, па малкумина се сеќаваат да ја прашаат како е и како се чувствува.

Посветете ѝ внимание на мајката и на нејзините чувства и сетете се и неа да ѝ донесете некој мал подарок.

Ограничете го времето за посета

И кога немате деца сигурно не сакате некој да ви заседне на кафе кое ќе потрае пет саати. Кога се тука и децата, сзитуаијата е уште почувствителна затоа што децата си имаат своја рутина – хранење, бањање, заспивање…

Значи кога ќе навратите да го видите бебето, доволно е да се задржите отприлика еден час.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk