Практикувајте со бебето контакт очи во очи

Истражувачите од Кебриџ спровеле студија за да ја испитаат поврзаноста на деловите на мозокот кога родителот комуницира со бебето, пренесува Science Daily.

Претходно е утврдено дека кога две возрасни личности водат разговор, комуникацијата е поуспешна доколку нивните мозочни бранови се синхронизирани.

Научниците ги следеле мозочните вијуги на 36 бебиња и со помош на електроди ги мереле мозочните реакции и активности на присуството и погледот на возрасни личности и на нивните родители.

Закучокот до кој дошле покажал дека мозочните бранови кај бебињата се најмногу синхронизирани кога погледот ќе им се сретне со возрасна личност, додека најсилен сигнал е регистриран кога родителот се гледа директно во очи со бебето.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk