Првата храна во бебешкото мени внесувајте ја во растојание од една недела

Објавено на: Jan 02, 2017 од Мама Ане

Откако ќе наполни 6 месеци доенчето е веќе доволно развиено да може да научи да јаде со лажиче.

Секоја нова храна ја воведуваме постепено и тоа еднаш дневно во мала количина, 1 до 2 лажички, прво во течна состојба.

Новата храна ја воведуваме во растојание од 1 недела за да може доенчето да се навикне на новиот вкус и кај евентуалната преосетливост полесно може да се утврди која храна ја предизвикува.

Новите оброци: кашичкаод зеленчук, компир и месо за ручек, млечно-житна кашичка за вечера и житно-овошна кашичка за попладневна ужинка се воведуваат така што три пати на растојание од четири недели еден оброк се заменува со нов оброк

Препораките важат за здрави доенчиња кои напредуваат во телесната тежина и растат во склад со препораките.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…