Прва помош при болки во грбот за време на бременоста

Како ќе се зголемува вашиот стомак, така ќе се менува држењето на телото. Поради тоа често се јавува болка во грбот кај трудниците. 

Кај оние трудници кои времето почесто го поминуваат во седечка положба овие непријатни болки можат да бидат повеќе изразена.

Прва помош при болки во грбот нуди оваа едноставна масажа: седнете на столче со цврста потпора за грбот, помеѓу грбот и столот ставете две тениски топчиња и самите масирајте се правејќи мали кружни движења.

 

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk