Претеравте со алкохол-кокосовата вода е најдобриот лек

Ако претходната вечер сте си поминале прекрасно ( и можеби малку сте претерале со алкохолот ) кокосовата вода е најдобриот напиток што ќе ве освежи наредното утро.
Поради алкохолот нашиот организам не губи само течност туку и многу важни електролити, меѓу кои е и калциумот.

Калциумот помага во контролата на нивото на течности во организмот, одржува здрава pH вредност и е важен за правилното функционирање на клетките во организмот.

Кокосовата вода е одличен пијалок против мамурлук поради тоа што содржи големо ниво на клациум а при тоа не содржи бои и засладувачи како на пример спортските напитоци.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk