Природен лек кој го олеснува искашлувањето

Продуктивната кашлица подразбира исфрлување на секрет од белите дробови. Проблемот настанува кога секретот не може да се исфрли.

Во тој случај за кашлицата се вели дека е непродуктивна. Постојат многу препарати на пазарот кои го раствораат секретот и помагаат тој да се одвои и да изеле. Но секако, секогаш постои природна, домашна алтернатива.

За да го подготвите овој природен лек што ќе ви помогне да го исфрлите секретот потребни ви се следниве продукти:

– две лажици маслиново масло
– сок од еден лимон
– една лажица мед
( состојките се доволни за еднодневна доза )

Сите состојки добро промешајте ги. Дел од смесата испијте наутро, а останатиот дел навечер пред легнување.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk