Природен лек од семенки за намалување на нивото на холестерол и триглицериди во организмот

Со помош на оваа многу едноставна мешавина на семиња на многу брз и ефикасен начин ќе го намалите нивото на лошиот холестерол и триглицериди во крвта.

Рогачот делува на тој начин што ги намалува мастите во крвта, циметот го намалува шеќерот во крвта а останатите семиња се богати со незаситени масни киселини кои играат огромна улога во синтеза на холестеролот.

Потребни состојки:

– 100 грама ленено семе
– 100 гр сиров сусам
– 100 гр. сирови семки од сончоглед
– 100 гр сирови семки од тиква
– 50 гр рогач
– 50 гр цимет

Подгответе го лекот на тој начин што ќе ги смелете сите семиња поединечно а потоа ќе ги промешате со останатите состојки во поголем сад. На тој начин лекот е подготвен за употреба. Земете по две кафени лажички од лекот во текот на денот, една наутро и една навечер.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk