Природни лекови против изгореници од сонце

Доколку сте на одмор и сте заборавиле да понесете крема против изгореници од сонце, не грижете се, имаме решение за вас.

Вода

Како што знаете водата ја хидрира вашата кожа и ја прави еластична и мека, така што доколку сте изгореле, пијте повеќе вода за да ја рехидрирате внатреноста на телото.

Јогурт

Познато е дека изгорениците од сонце ги ублажува јогурот или киселото млеко кое лади и смирува, влажни и ја враќа природната pH вредност на кожата. Нанесете јогурт на изгорениците и оставете го да делува 15 минути.

Мед

Медот, исто како и јогуртот, смирува и ги обновува оштетените келии на кожата. Нанесете го на изгорениците и оставете да делува 20 минути.

Јагоди

Јагодите се богати со витамин Ц кој е најважен производител на колаген кој ја смирува кожата. Направете кашичка од неколку јагоди и ставете ја на болното место.

Компир

Компирот содржи скроб кој има можност да ја извлече топлината од кожата и да ја смири болката бидејќи делува како аналгетик.

Зелен чај

Танинската киселина која се наоѓа во зелениот чај помага при регенерација на оштетената кожа.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk