Причина плус да дозволите бебето да ужива во водено опкружување

Децата кои уште од најмала возраст уживаат во вода пливајќи или едноставно тренирајќи балансирање на водната површина имаат подобра рамнотежа, повешти се во фаќање на предметите и полесно проодуваат.
Според професорот Хермунд Сигмундсон и неговиот колега професор Брајан Хопкинс од институтот Ланкастер, ако му овозможите на бебето да ужива во подлабока вода од неговата висина уште на два месеци ќе му овозможите импресивни  моторички вештини во подоцнежниот развој.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk