Причини за црвенило на кожата после капење може да има повеќе

Ако осипот на кожата се појави откако детето ќе излезе од базен, езеро или море причини за тоа можат да бидат неколку работи. Причина за осипот кој се појавил од костимите за капење (на задникот или колковите) најчесто е лошо хлориран базен или капење во када или базенчиња со топла вода.

Ако на телото се појават црвени брунчиња или чешање по капење во море, може да се случи тоа да го предизвикале микроорганизми кои се залепиле на костимот за капење.

Ако чешањето и брунчињата се појавуваат на делови на тело кои не се покриени со костими за капење, тогаш е во прашање реакција на солена или слатка вода.

Секој од овие осипи се повлекуваат по одредено време, но антихистаминиците кои можат да се добијат без рецепт, хидрокортизоли и производи кои содржат овес може да го олеснат чешањето.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk