При чести настинки превентивно делувајте со оваа билна мешавина

Црниот слез е одличен лек за воспалено грло и кашлица, исто како листот од растението дрен.
Ако вашето дете е склоно кон чести настинки или пак во текот на зимските месеци често кашла, превентивно може да делувате со чајот од мајчина душичка (Thymus serpillum) и црн слез (Malva silvestris).

По една кафена лажичка од сува мајчина душица и една кафена лажичка од цветот на црниот слез прелијте ги со шолја вода која врие.

Промешајте, поклопете и оставете да отстои околу пет минути.

Понудете му на детето секогаш свежо подготвен чај засладен со мед.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk