Проблеми со мочниот меур во текот на бременоста

Проблемите со мочниот меур може да го уништат секојдневието на секој човек. Бидејќи сте трудни веројатно ќе се соочите со низа различни проблеми со мочниот меур поради што ќе се чувствувате непријатно.

Функцијата на мочниот меур може да биде ослабено заради проширување на карлицата, благодарејќи на зголеменото ниво на прогестеронот кој го излачува ембрионот. Подоцна за време на бременоста главата на бебето го притиска мочниот меур. Поради тоа, навикнете се на тоа несвесно да уринирате.

Може да се случи неконтролирано да уринирате кога ќе кивнете, кога ќе се закашлате или насмеете. За да избегнете непријатности, носете влошки.

Исто така од помош може да биде и правење на Кегелови вежби во текот на бременоста како и избегнувајте пиење вода пред спиење.

Доколку воочите крв или почувствувате болки во текот на мокрењето, може да имате инфекции кои бараат лечење обратете се на лекар. Пијте повеќе вода.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk