Пудинг од јаболка

Објавено на: Jan 10, 2017 од Мама Ане

Рецепт за највкусниот пудинг од јаболка во кој ќе ужива целото семејство.

Состојки:

450 г леб, на коцки
1 јаболко, исечкано
1 шолја суво грозје, потопено во вода 15 минути
3 јајца
¾ шолја шеќер
¼ лажичка цимет
1/8 лажичка морско оревче
1/8 лажичка ѓумбир
¼ лажичка екстракт од ванила
¼ лажичка сол
3 шолји млеко
2 лажици меласа
¼ шолја бадеми, сечкани

Приготвување:
1. Ставете ги коцките леб во тава и потпечете ги рерна 6 минути да станат крцкави. Префрлете ги во сад во кој ќе ги додадете грозјето и јаболките.

2. Изматете ги јајцата со шеќерот, па додајте ги зачините, ванилата и солта.

3. Загрејте ја меласата со млекото до степен да можете да ги допрете со рака. Полека сипете го млекото во јајцата.

4. Сипете го лебот во тава, а врз него смесата со млекото. Нека отстои 5 минути. Одозгора ставете ги бадемите.

5. Печете во средина на рерната околу 40 минути. Нека се олади 15 минути пред да го послужите.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…

 • Намалете со јадење месо

  Намалете со јадење месо

  Дали сте слушнале за терминот „ посен понеделник“ (meatless Monday) ? Тоа е името на меѓународната кампања која ги поттикнува луѓето да го прескокнат месото …
 • Пијте по 8 чаши вода дневно

  Пијте по 8 чаши вода дневно

  На нашиот организам потребна му е доволна количина на вода за да може да функционира нормално, а дехидрацијата е една од најчестите појави меѓу луѓето …
 • Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Ова е еден од најздравите и вкусни појадоци бидејќи содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, косата, го нормализираат метаболизмот и го …
 • Тоник за лице од краставица

  Тоник за лице од краставица

  Ништо чудно што се работи за хидратантен препарат кога ќе се земе во предвид дека краставицата е составена од 92% вода.
 • Прва помош при воспалени мускули

  Прва помош при воспалени мускули

  Имавте напорен тренинг, и потоа два дена не можевте да се поместите од креветот?
 • Практикувајте кригла пиво дневно

  Практикувајте кригла пиво дневно

  Луѓето кои прекумерно пијат алкохолни пијалоци, на примет околу половина литар пиво дневно, ги наалуваат своите шанси за тешките срцеви заболувања, затоа што од нив …
 • Вежбајте ја вашата меморија

  Вежбајте ја вашата меморија

  За да ви остане мозокот во права состојба, активен и здрав, потребно е секојдневно да го вежбате. За подобра меморија потребно е да правите неколку …
 • Наште црева содржат отрови

  Наште црева содржат отрови

  За лекување од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузта, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот низ нашите црева …
 • Зошто ви е потребен свеж воздух

  Зошто ви е потребен свеж воздух

  Неодамнешни студии кои доаѓаат од Далечниот исток покажуваат колку свежиот воздух е навистина здрав и колку неговото влијание врз здравјето на човекот се разлика од …
 • Внимателно бирајте што јадете навечер

  Внимателно бирајте што јадете навечер

  Познато е дека храната пред спиење не е пожелна доколку сакате да ја задржите тенката линија, но некои личности едноставно не можат да одолеат на …