Пуштете ги тинејџерите да „дишат“

Тинејџерските буибачки не се опасни, ако не се обидете да ги угушите. Врз основа на истражувањето спроведено помеѓу средношколците во Орегон било заклучено дека наставниците и родителите прават грешки кога од немирните деца се обидуваат да направат бубачки.

Во ред е да се санкционира насилството, непочитта, или слично, но не и ситни работи. Во главите на тинејџерите е хаос, така што е сулудо да се инсистира на тоа да им се всади мир. Така доаѓа до проблеми, бидејќи адолесцентите се бунат, пружаат отпор и стануваат уште понемирни.

Затоа е потребно да ги пуштите да дишат, отколку да се канализираат нивната енергија.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk