П

Павел – на латински паулус значи мал, исто така е и име на христијански апостол.
Павле – сериозен,одговорен,стабилен
Пандора – женско име со грчко потекло и со значење дарена од сите или седарена.
Пантелејмон – машко име со грчко потекло, на грчки значи семилостив, исто е и име на келендарски светец.
Параскева – на грчки значи петок, подготовка (за празник), исто така и име на календарска светица, св.Петка.
Поликсена – име со грчко потекло и во превод на грчки значи многу гостопримлива.

Петар – камен,карпа

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk