Редовната физичка активност ги зголемува шансите за полесно забременување

Жените кои што се почесто физички активни многу полесно забременуваат од оние кои што биле физички попасивни, особено доколку станува збор за ин витро оплодуваање.
Долго време, научниците водеа дебата околу тоа дали физичката активност за зголемува или ја намалува можноста за забременување.

Но најновите истражувања спроведени на Универзитетот во Северна Каролина, во кои се следени 87 жени, дефинитивно го потврдуваат фактот дека физичката активност ги зголемува шансите за забременување кај оние жени кои се обидуваат да зачнат со помош на вештачко оплодување.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk