Рефлексологијата помага против главоболка

Според древната практика на рефлексологијата, секој прст е поврзан со одреден орган и емоција што ја чувствуваме.
Ова е еден од најприродните и наједноставните начини да се решиме од некои непријатни симптоми од одредено заболување.
Ако страдате од чести главоболки или анксиозност тогаш решението е во палецот.
Според рефлексологијата, палецот, покрај главоболките и анксиозноста е поврзан и со слезината и желудникот.
Ако чувствувате болка во некои од овие органи, притиснете го нежно палецот и за неколку минути симптомите ќе се намалат.
Вршејќи благ притисок во времетраење од пет минути врз палецот може да се постигне физичка реакција на бубрезите кои ќе го подобрат своето работење.
Држете го прстот малку подолго ако сакате безпредметниот страв или конфузноста да исчезнат.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk