Рецепти за исхрана на осмомесечно бебе

Објавено на: Jan 02, 2017 од Мама Силвана

На осмомесечно бебе, можете да му подготвите морков, жолчка, бело месо, компир, блитва.

Морков и жолчка

Морковот варете го во 200 мл вода. Пред да биде сварено додадете гриз и варете додека не се згусне. Сварете го јајцето и додадете осмина од жолчката во кашата.

Бело месо

Малку бело месо сварете со морков и компири. Кога е готово месото исечкајте го, а зеленчукот испасирајте го со вилушка.

Компир и блитва

Пред крајот на варењето на компирот во водата дпдадете четири листа на блитва исчистени од жили. Кога е готово испасирајте со вилушка.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…