Рецепт: Домашен леб од ржано брашно

Вкусен и здрав леб од ржано брашно збогатен со сончоглед.
Потребни состојки:
– 4 чаши ржано брашно
– 3 шолји кисела вода
– 1 кафена лажица сол
– 3 лажици лупен сончоглед
– прашок за пециво
– 2 лажици масло за јадење

Начин на подготовка:
Прво замешајте ги сувите состојки а потоа додајте ја водата и маслото. Замесете тесто, не многу тврдо,обликувајте го во кружна форма и ставете го во набрашнет плех. Оставете го малку да се одмори а потоа печете на 220 степени.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk