Рецепт: Домашни млечни кифли

Рецепт за меки и вкусни млечни кифлички
Потребни состојки:

1 кг брашно
500 мл млеко
40 гр квасец
200 мл зејтин
100 гр шеќер
1 кафено лажиче сол

Начин на подоготовка:

Состојките се ставаат во сад и се замесуваат убаво додека да се добие изедначено меко тесто кое се покрива и стасува околу 20 мин.Од тестото се одделуваат топчиња од кои се развива мала кора која се ролува во кифличка.Кифлите се редат на подмачкан плех и покриени се оставаат на топло околу 20 мин.Стасаните кифли се печат на 220 до 250 степени околу 25 мин.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk