Рецепт: Капучино колач

Двобоен колач со вкус на капучино.

Потребни состојки:

-350 гр. брашно
– 1 прашак за пециво
– 400 гр. шеќер
– 3 лажици капучино од чоколадо
-1 кесичка ванилин шеќер
-150 мл. млеко
– пола коцка маргарин
-4 јајца
-100 гр. рендано чоколадо

Состојки за кафеав дел:

-4 лажици какао
-3 лажици млеко
-50 гр. стопено чоколадо

Начин на подготовка:

Во сад се ставаат состојките по ред како што се наведени. Маргаринот треба да е мек и се мати со миксер околу 5 мин. додека се изедначи смесата. Од добиената смеса настрана се одделуваат осум полни лажици. Настрана се топи чоколадото со какаото и млекото и се меша со смесата што предходно ја одделивме. Калапот за куглов или правоаголно долго плехче ( по желба) се премачкува со маргарин и се посипува со брашно. Најпрво се истура светлата смеса и преку неа се распоредува темната смеса и со лажица убаво се намакува да навлези во светлиот дел. Се печи околу 1 час на Т од 180 степени.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk