Рецепт: Лиснати грисини

Одлично мезе, особено во комбинација со пиво и добар филм.

Потребни состојки:
1 пакетче лиснато тесто
1 јајце
1 лажица вода
¼ чаша рендан пармезан
1 лажица сецкан свеж магдонос
½ лажичка оригано

Начин на подготовка:
Загрејте ја рерната на 200 степени. Изматете ги јајцето и водата во мал сад со помош на вилушка. Кон нив додадете пармезан и зачини. Промешајте.

Преклопете го лиснатото тестото. Исечете го на долги правоаголници. Намачкајте ги со јајцевата мешавина со помош на четка и обвиткајте го тестото. Потоа потопете во уште рендано сирење пармезан. Превртете ги внимателно гризините.

Ставете ги во намачкана тава за печење и печете во загреана рерна околу 15 минути.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk