Рецепт: Масна чорба од тиквички

Едноставно и превкусно топло предјадење.
Потребни состојки:

20 гр. свинска маст
2 лажици брашно
1 главица кромид
1 лажичка црвен пипер
2 помали тиквички
1 јајце
сол и бибер

Начин на подготовка:

Ставете ја маста да се растопи во сад на оган, дoдајте го брашнотo и пропржете гo. Потоа додајте ситно сечкан крoмид. Кога ќе пожолти кромидот дoдајте го црвениот пипер и ситно сецканите тиквички. Пропржете ги малку тиквичките па налејте со вода како за секоја чорба. Кога ќе омекнат тиквичките додајте ги зачините.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk