Рецепт: Мафини со кашкавал и зеленчук

Мафините попознати под името „јајчарки“ се еден од највкусниот избор за појадок или лесна вечера.

Потребни состојки:

 • 12 -15 јајца
 • 200g рендан кашкавал
 • 50g кромид
 • 200g зеленчук по ваш избор; домати, пиперки, тиквички, брокула.
 • 200g шунка, колбаси или варено месо.
 • маслиново масло
 • сол и црн пипер
 • 1 лажица од вашите омилени зачини

Подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 190°C. Премачкајте го со масло калапот за мафини.
 2. Исечете го ситно зеленчукот и пржете во тава сè додека не добие златно-кафеава боја.
 3. Исечете го месото на мали коцки.
 4. Ставете дел од месото на дното од калапот, а остатокот измешајте го со зеленчукот и додадете сирење и млад кромид. Дополнете го калапот со оваа смеса некаде околу 2/3.
 5. Јајцата изматете ги со вилушка и додадете им ги вашите омилени зачини како и сол и црн пипер.
 6. Внимателно ставете од матените јајца во секој отвор на калапот. Можете и нежно да ги промешате сите состојки со вилушка.
 7. Печете ги мафините околу 15 минути. Треба да се подигнат и да добијат кафеава боја.

 

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk