Рецепт: Мафини со сирење

Објавено на: Jan 10, 2017 од Мама Весна

Еве како со еден рецепт можете да станете експерт за правење мафини, кои ќе ги примамуваат вашите гости да посегнат барем по уште едно парче:

СОСТОЈКИ:

3 јајца
1 шолја јогурт
½ шолја масло
2 шолји брашно
1 прашок за пециво
200 гр сирење
½ лажичка сол
сусам

ПОДГОТОВКА:

Потпечете 4-5 лажици сусам на тивок оган и оставете го настрана.
Во длабок сад ставете ги јајцата и изматете со миксер. Додавајте ги постепено останатите состојки по следниов редослед: јогурт, масло, брашно, пециво, сол. Добро изматете.
Наведената количина сирење изрендајте ја на крупната страна од рендето во претходно приготвената смеса.
Наполнете ги формите за мафини со добиената смеса и поросете со сусам.
Печете на 200°С околу половина час.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…