Рецепт: Омлет со ореви

Брз и лесен појадок кој ќе ве воодушеви со интересната комбинација на вкусови.
Потребни состојки:
– 200 грама ореви
– 4 јајца
– една тенка кришка путер
– сол и бибер

 

Начин на подготовка
Земете ги свежите ореви и исечкајте ги на мали парчиња но не премногу ситно ниту пак да ги смелеме. Во меѓувреме јајцата изматете ги со сол и бибер. Истопете малку путер во тава за пржење и ставете ги оревите. Пржете ги околу пет минути на средна температура. Ставете ги јајцата и измешајте ги. потоа оставете го омелетот да се испржи.Излизгајте го омлетот од тавата во чинија и спремни сте за јадење.

Facebook Comments
Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mk