Рецепт: Пита со праз и компир

Објавено на: Jan 07, 2017 од Мама Весна

За сите љубители на пита оваа е прсти да излижеш. 

Потребни состојки

* 500 гр. кори за пита

* 600 гр. компир

* 2 пар. праз

* 100 мл зејтин

* 3 јајца

* 200 мл јогурт

* 200 мл млеко

* по вкус сол и бибер

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:

Компирот се лупи и се ренда на крупнта страна на рендето.

Празот се сецка.

Во тава на оган се става зејтинот и се пропржува компирот додека да омекне. Пожелно е да се пржи на тивок огн.

Одкако компирот ќе омекне во него се додава празот и зачините по вкус, и се пржи се заедно додека да омекне и празот.

Во тавче големина од електричен шпорет се става малку зејтин.

Се започнува со филување на корите. Се зема една кора и по средината се распоредува малку од филот се преклуповаат навнатре двете страни до средина и се набира како хармоника и така подготвена се става во тацчето. На истиот начин се подготвуваат и останатите кори.

Во сад се матат јајцата со вилушка и во нив се додаваат јогуртот и млекото и таа смеса се полева рамномерно врз корите.

Се пече во загреана рерна на 200 степени се додека да зарумени.

Печената пита се остава малку да се излади и потоа се сече на коцки.


Мама365.мк ги задржува сите авторски права. Оваа содржина НЕ смее да се копира, размножува или на било кој друг начин да се дистрибуира без писмено одобрение од мама365.мк. Превземањето може да се врши ЕДИНСТВЕНО со наведување на мама365.мк како извор на содржината, со линк до соодветната содржина поставена на изворната страна www.mama365.mkКоментари

Би можело да ве интересира и…

 • Намалете со јадење месо

  Намалете со јадење месо

  Дали сте слушнале за терминот „ посен понеделник“ (meatless Monday) ? Тоа е името на меѓународната кампања која ги поттикнува луѓето да го прескокнат месото …
 • Пијте по 8 чаши вода дневно

  Пијте по 8 чаши вода дневно

  На нашиот организам потребна му е доволна количина на вода за да може да функционира нормално, а дехидрацијата е една од најчестите појави меѓу луѓето …
 • Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Појадок со кој ќе изгубите и до 5 килограми

  Ова е еден од најздравите и вкусни појадоци бидејќи содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, косата, го нормализираат метаболизмот и го …
 • Тоник за лице од краставица

  Тоник за лице од краставица

  Ништо чудно што се работи за хидратантен препарат кога ќе се земе во предвид дека краставицата е составена од 92% вода.
 • Прва помош при воспалени мускули

  Прва помош при воспалени мускули

  Имавте напорен тренинг, и потоа два дена не можевте да се поместите од креветот?
 • Практикувајте кригла пиво дневно

  Практикувајте кригла пиво дневно

  Луѓето кои прекумерно пијат алкохолни пијалоци, на примет околу половина литар пиво дневно, ги наалуваат своите шанси за тешките срцеви заболувања, затоа што од нив …
 • Вежбајте ја вашата меморија

  Вежбајте ја вашата меморија

  За да ви остане мозокот во права состојба, активен и здрав, потребно е секојдневно да го вежбате. За подобра меморија потребно е да правите неколку …
 • Наште црева содржат отрови

  Наште црева содржат отрови

  За лекување од многу болести доволно е да ги исчистите цревата од слузта, фекалните наслаги и други паразити. За 70 години живот низ нашите црева …
 • Зошто ви е потребен свеж воздух

  Зошто ви е потребен свеж воздух

  Неодамнешни студии кои доаѓаат од Далечниот исток покажуваат колку свежиот воздух е навистина здрав и колку неговото влијание врз здравјето на човекот се разлика од …
 • Внимателно бирајте што јадете навечер

  Внимателно бирајте што јадете навечер

  Познато е дека храната пред спиење не е пожелна доколку сакате да ја задржите тенката линија, но некои личности едноставно не можат да одолеат на …